NAGROBEK.biz

Pięlegnacja nagrobków granitowych:



Nagrobki granitowe wymagają stałego mycia i czyszczenia, w szczególności na ciemnych płytach na których bardzo szybko daje się zauważyć wszelkie plamy, zabrudzenia i zacieki. Niezależnie od koloru, należy unikać preparatów natłuszczających powierzchnię kamienia. Musi on bowiem „oddychać”. Granitu nie pastujemy też, bo do powierzchni przylepia się brud i kurz, które potem trzeba dosłownie ścierać szpachelką. Używanie silnych środków czystości może uszkodzić warstwę zabezpieczającego kamień impregnatu. Granit, jako kamień naturalny może źle reagować na niewłaściwie dobrane substancje chemiczne. Nieumiejętna pielęgnacja nagrobka może więc spowodować trudne do usunięcia plamy.

Kamień ten po obróbce ma już połysk i choć jest bardzo wytrzymały, wymaga czyszczenia tylko gorącą wodą z bardzo delikatnymi środkami, np. płynem do mycia naczyń. Można go również od czasu do czasu zmyć zwykłym octem. W ten sposób kamień na jakiś czas „odżyje”.

Pamiętajmy również o stosowaniu podstawek pod znicze, aby uniknąć plam z wosku. Jeżeli jednak się pojawią, należy bardzo delikatnie usunąć wosk (nie stosować ostrych narzędzi), a plama powinna po kilku tygodniach zniknąć. Jeżeli tak się nie stanie konieczne będzie użycie specjalistycznego środka do usuwania plam z kamienia.


Czyszczenie nagrobków


  1. W trosce o wygląd i trwałość nagrobków należy stosować środki myjące nie zawierające wosków, substancji ściernych itp.
  2. Zaleca się szczególnie na nagrobkach granitowych stosowanie płynów do mycia (płyn do mycia naczyń, płyn do mycia szyb).
  3. Nie należy czyścić nagrobka na sucho, gdyż może to spowodować porysowanie powierzchni.
  4. Nie należy stosować środków konserwujących, gdyż każdy pomnik jest zabezpieczony przez producenta.
  5. Tablic napisowych nie należy czyścić substancjami ściernymi przy użyciu szczotek ostrych, gdyż może to spowodować zdarcie farby.
  6. Portrety i wizerunki należy myć czystą wodą bez stosowania detergentów przy użyciu miękkiej gąbki.


Oto odpowiedzi na pytania które często padają od naszych klientów :



  • Zalałem płytę nagrobkową woskiem- co zrobić?
    • Proponujemy stary, sprawdzony sposób. Proszę kilkakrotnie polać pomnik wrzątkiem. Resztę powinno "wyciągnąć" słońce. Jest to sposób skuteczny jednak długotrwały. Istnieje również możliwość zastosowania specjalnego preparatu chemicznego do wybawiania plam. Na przyszłość proponujemy znicze stawiać na podstawce.
  • Czy granit może pęknąć?
    • Nie może, przynajmniej podczas normalnej eksploatacji. Granit jest najbardziej narażony na pęknięcia podczas transportu i instalacji - codzienne używanie nie stanowi zagrożenia dla tego wytrzymałego materiału.
  • Czy granit może się ukruszyć?
    • Tak, ale tylko w wyniku potężnych uderzeń młotkiem lub innym ciężkim narzędziem.
  • Zarysowałem płytę nagrobkową i co teraz?
    • Jeżeli rysa jest niewielka można spróbować ją usunąć pastą polerską. W przypadku głębokiej rysy potrzebne jest już mechaniczne polerowanie. Granit może mieć również naturalne rysy, które nie wynikają z niedoskonałości struktury, ale z olbrzymich temperatur i ciśnienia, które uformowały kamień wieki temu. Te cechy dodają uroku temu naturalnemu kamieniowi i nie ujmują mu trwałości.
  • Czy mój nagrobek będzie wyglądał dokładnie jak próbka granitu ?
    • Granit jako naturalny kamień, występuje w wielu odcieniach, barwach, strukturach i wzorach, co jest elementem jego naturalnego piękna.